Mikołajki to jedna z tradycji znanych niemal na całym świecie. Nie wszędzie prezenty wręcza święty Mikołaj, gdyż czasami jest to Dziadek Mróz, bądź Gwiazdor, jednak dzieci w większości zakątków świata 6 grudnia otrzymują podarunki. Jak je im wręczać, aby było to coś wyjątkowego? Co zrobić, by nie ugasić w nich wiary w św Mikołaja?

Prezenty na Mikołaja dla małego dziecka

W przypadku najmniejszych dzieci w wieku do 4-5 lat wręczenie im prezentów nie powinno być raczej problematyczne. Ich wiara w świętego Mikołaja jest bowiem niezachwiana, przez co nie trzeba się martwić, iż odkryją, od kogo tak naprawdę przychodzą prezenty oraz list od Mikołaja. Jednakże, żeby uatrakcyjnić dziecku mikołajki, warto ubrać strój świętego Mikołaja i doczepić brodę.

Opcjonalnie można poprosić o to kogoś z rodziny lub ze znajomych. Z pewnością dzieci będą zafascynowane, mogąc usiąść na kolanach świętego Mikołaja.

Ponadto, można również wybrać się na jedną z organizowanych w mikołajki imprez dla dzieci. Odbywają się one w rozmaitych ośrodkach kultury, a często również w zakładach pracy dla dzieci pracowników. Na imprezach tego typu obecni są: święty Mikołaj, elfy, a czasami nawet Rudolf renifer.

Podczas tego typu wydarzenia maluch ma okazję pobawić się z innymi dziećmi, biorąc udział w zorganizowanych zabawach. Jeżeli chodzi o same prezenty na mikołajki dla dzieci, wręcza je im bezpośrednio Mikołaj.

Prezenty na mikołajki dla starszych dzieci

W przypadku dzieci w starszym wieku przedszkolnym i w wieku szkolnym obdarowywanie ich prezentami na mikołajki nie jest już takie proste. Dzieci zaczynają bowiem powątpiewać, iż przyjeżdża do nich Mikołaj na saniach, aby wręczać im prezenty. Warto jednak dołożyć starań, aby maksymalnie przedłużyć maluchom życie w magicznym świecie fantazji. Pomóc w tym może list od Mikołaja dla dziecka.

Istnieje dzisiaj możliwość zamówienia ozdobnej kartki zawierającej wiadomość skierowaną osobiście do malucha. Przychodzi ona pocztą, co zwiększa jej wiarygodność. Inna możliwość to film o świętym Mikołaju, na którym Gwiazdor pokazuje swój dom oraz przemawia bezpośrednio do danego dziecka.

Kiedy powinien przyjechać Mikołaj?

Pewna wątpliwość dotyczy terminu, w jakim dziecko powinno otrzymać prezent od Mikołaja. W Polsce zwykle czas na to przypada 6 grudnia, czyli w dniu imienin Mikołaja. Jednakże w wielu miejscach na świecie Mikołaj przywozi prezenty świąteczne pod choinkę. W Polsce nie pozwalają na to zwykle pielęgnowane od wieków tradycje bożonarodzeniowe, zgodnie z którymi za prezenty wigilijne odpowiadają Aniołki, Gwiazda lub ewentualnie Gwiazdor, którego nie utożsamia się w tym wypadku z Mikołajem.

 Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *