Mikołaj to zgodnie z wyobrażeniem wielu z nas miły, uśmiechnięty starszy pan w czerwonym kubraczku i z długą, białą brodą – właśnie takiego Mikołaja widzimy w reklamach czy na plakatach. Czy zawsze tak było? Poniżej kilka faktów i ciekawostek z życia Świętego Mikołaja. Zachęcamy do lektury!

Co warto wiedzieć o Świętym Mikołaju?

 

Choć każdego roku zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi wyczekują Świętego Mikołaja, niewielu może pochwalić się jakąkolwiek wiedzą na temat wymienionego Świętego. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek.

  1. Święty Mikołaj to autentyczna postać. Mikołaj urodził się w 270 roku w zamożnej rodzinie. Od najmłodszych lat troszczył się o dobro i potrzeby materialne osób potrzebujących. Był biskupem Miry w Anatolii – dzisiejszej Turcji. Nie pragną sławy i rozgłosu chciał tylko ulżyć potrzebującym w ich niedoli. Mikołaj zmarł w IV wieku, a jego szczątki, choć niekompletne znajdują się na terenie Włoch. Mikołaj jest najpopularniejszym na świecie niebiblijnym Świętym.
  2. Czy wiecie, że początkowo strój Świętego Mikołaja był … zielony! Niewiele osób o tym, wie, ale Mikołaj w czerwonym stroju pojawił się dopiero w jednej z reklam w latach dwudziestych XX wieku – od tej pory zmienił kolor swojego stroju i występuje w nim do dziś.
  3. W zależności od państwa, a nawet regionu w danym państwie, prezenty przynosi ktoś inny. W Polsce robi to Mikołaj, choć w Poznaniu nazywany jest Gwiazdorem. W Niemczech prezenty przynosi Frau Berta, w Rosji Dziadek Mróz ze Śnieżynką, we Włoszech natomiast La Befana – złośliwa, latająca na miotle czarownica, w Holandii natomiast Sinterklaas a w Hiszpanii Trzej Królowie.
  4. Grzeczne dzieci otrzymują prezenty w różnych dniach. W Polsce Mikołaj zakrada się do naszych domów 6 grudnia, odwiedza też nasze domy w wigilię. W zależności od państwa daty są różne.
  5. Wieści głoszą, że Mikołaj niegrzecznym dzieciom wręcza węgiel, a nie rózgę. Dlaczego węgiel? Bo bez trudu może go znaleźć w kominie, przez który wchodzi do domu.
  6. I szósta, już ostatnia ciekawostka – choć w naszym kraju Święty Mikołaj od dawien dawna wraz z reniferami przybywa na saniach, nie w każdym państwie tak właśnie jest. Do Holandii Mikołaj przypływa statkiem, a na lądzie porusza się na koniu.

 

Na zakończenie

Św. Mikołaj jest postacią znaną i lubianą na całym świecie. Kojarzy się z prezentami, dzieci piszą listy do Mikołaja, a czasem nawet dostają odpowiedź zwrotną od Świętego. W tym wszystkim często zapominamy, że nasz Mikołaj jest postacią autentyczną.

 Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *