Kto przynosi prezenty pod choinkę?

Któż nie lubi bożonarodzeniowych prezentów? Każdy z ciekawością i podekscytowaniem zerka na znajdujące się pod choinką prezenty i z niecierpliwością czeka, gdy już będzie można je rozpakować. A czy wiecie, kto przynosi prezenty? Wbrew pozorom nie tylko święty Mikołaj. Poniżej znajdziecie więcej informacji. Zachęcamy do lektury!

Kto przynosi prezenty w wigilie?

Kto w święta Bożego Narodzenia ma pełne ręce roboty i musi zadbać o to, by każdy otrzymał prezent? W poszczególnych państwach, regionach, miejscowościach i domach panują różne tradycje i zwyczaje. Poniżej kilka informacji na ten temat.

 • Święty Mikołaj ‒ sympatyczny dziadek w czerwonym kubraczku i z siwą, długą brodą znany jest każdemu. W większości miejscowości, przede wszystkim tych, które zlokalizowane są w centralnej, północno-wschodniej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce prezenty przynosi św. Mikołaj – to właśnie on w wigilijny wieczór zakrada się do domów i zostawia pod choinką prezenty.

 

 • Gwiazdor ‒ w niektórych regionach Wielkopolski, na Kaszubach, Kujawach czy Ziemi Lubuskiej prezenty przynosi Gwiazdor. Ubrany jest w futrzaną czapkę i baranie futro, twarz ma nieco umazaną smołą, w ręku trzyma charakterystyczną gwiazdę i zazwyczaj przychodzi w towarzystwie kolędników. Zanim Gwiazdor wręczy prezenty może sprawdzić czy maluch zna paciorek, poprosić o zaśpiewanie kolędy czy powiedzenie wierszyka.
 • Aniołek – Małopolska i Podkarpacie to rejony, których mieszkańcy otrzymują prezenty od Aniołka.
 • Dzieciątko Jezus ‒ w niektórych regionach Polski prezenty przynosi Dzieciątko Jezus. Taka tradycja panuje głównie na Górnym Śląsku.

Warto zaznaczyć, że w poszczególnych miejscowościach w danym regionie panować mogą różne tradycje i zwyczaje. Choć w Wielkopolsce najczęściej prezenty rozdaje Gwiazdor, do mieszkańców niektórych miejscowości przychodzi św. Mikołaj. Na Dolnym Śląsku, w zależności od konkretnego obszaru prezenty przynosić może Mikołaj, Gwiazdor lub Gwiazdka. Na wschodzie kraju pojawić się natomiast może Dziadek Mróz.

Kto przynosi prezent za granicą?

A kto rozdaje prezenty poza granicami Polski? Tutaj też panują różne tradycje.

 • W Serbii, Białorusi i Rosji prezenty rozdaje Dziadek Mróz. Co więcej, wszystkie grzeczne dzieci otrzymują upominki dopiero w Nowy Rok.
 • W Czechach, Słowacji i Austrii prezenty przynosi Dzieciątko Jezus.
 • W Szwecji i Norwegii wszystkie grzeczne dzieci czekają na upominki od świątecznego Gnoma.
 • Finlandia to państwo, w którym za rozdawanie bożonarodzeniowych prezentów odpowiada Kozioł.
 • Mieszkańcy Hiszpanii otrzymują prezenty od Trzech Króli.
 • We Francji prezenty przynosi Pere Noel.
 • We Włoszech za rozdawanie świątecznych upominków odpowiedzialny jest Babbo Natale.

Podsumowanie

Można powiedzieć, że co kraj to obyczaj i dotyczy to również kwestii wręczania świątecznych prezentów. W poszczególnych regionach Polski prezenty wręczają św. Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko Jezus czy Aniołek. Poza granicami naszego kraju również panują różne tradycje dotyczące wręczania upominków.

Ania Janiak
 • Ania Janiak
 • Hej, miło Cię widzieć na moim blogu. Magia świąt to coś niesamowitego, daj się porwać emocjom.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *