Przechadzając się ulicami miast początkiem grudnia, bez trudu zauważyć można pierwsze ozdoby świąteczne, a po wejściu do sklepu witają nas produkty z motywami bożonarodzeniowymi. Co to oznacza? Naturalnie nic innego jak to, że nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Zatem jest to ostatni moment, aby znaleźć prezent na mikołajki. Natomiast prezent na święta może jeszcze poczekać, choć niezbyt długo.

Kilka słów o Mikołaju

Na pewno wszyscy zgadzają się ze stwierdzeniem, że Boże Narodzenie nie byłoby tak magiczne, gdyby nie barwna postać Świętego Mikołaja, znana także pod mniej rozpoznawalnymi nazwami – Gwiazdor lub Dziadek Mróz – ponieważ w większości regionów naszego kraju używa się pierwszego, tradycyjnego określenia. Wszyscy natomiast wiedzą, gdzie znajduje się kraina Świętego Mikołaja, gdyż od najmłodszych lat wpajane jest to dzieciom, zarówno w szkole, jak i w domu rodzinnym. Gdyby jednak znalazła się jakaś osoba mająca wątpliwości co do tego, gdzie mieszka Mikołaj, już spieszymy z odpowiedzią – jest to oczywiście Laponia – kraina leżąca około 2 tys. km na północ od naszej Ojczyzny.

Adres do Świętego Mikołaja w Polsce, jak i w innych krajach, potrzebny jest oczywiście do tego, aby dzieci mogły wysłać listy do Mikołaja. Pocztówka do Świętego Mikołaja skrywa w sobie prośby najmłodszych osobników o prezenty świąteczne. Instrukcje odnośnie tego, jak napisać list do Św Mikołaja dzieci często poznają w szkole, analogicznie do tego, jak zapoznają się z adresem Mikołaja. Może się jednak okazać, że informacje te umknęły gdzieś dziecku – wówczas niezastąpiona jest pomocna dłoń rodziców.

Współczesne tradycje bożonarodzeniowe

Podczas Świąt Bożego Narodzenia zdecydowana większość rodzin przestrzega zwyczajów będących wyróżnikami tych świąt. Do tradycji bożonarodzeniowych należą np. potrawy wigilijne i przypisywanie im znaczenia, ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem oraz inne. Jednak w Bożym Narodzeniu obchodzonym współcześnie zauważyć można również pewne charakterystyczne nawyki, które stały się swego rodzaju nowymi tradycjami. Jednym z takich zwyczajów jest np. oglądanie telewizji z całą rodziną. Mowa tu rzecz jasna o filmach z motywem świąt, takich jak np. film o Św Mikołaju, filmy z elfami, bajki z Mikołajem i inne. Krótko mówiąc, są to przeważnie filmy świąteczne dla dzieci oraz bajki o Świętym Mikołaju po polsku.

W filmach i bajkach świątecznych niemałą role odgrywają renifery Mikołaja. Na ekranie bardzo często ukazują się też jego pomocnicy, czyli elfy Mikołaja. Ich popularność i rozpoznawalność znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilkunastu lat, dzięki czemu renifery oraz elfy także stały się nowymi symbolami bożonarodzeniowymi.

Warto również sprawdzić najlepsze życzenia na mikołaja listymikolaja.pl

 Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *