Wigilijne przesądy – TOP 12 

Przesądy bożonarodzeniowe w Polsce

Krąży opinia, że jaka wigilia, taki cały rok. A czy znacie najpopularniejsze przesądy i wróżby wigilijne, które mają zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku? Przygotowaliśmy listę najciekawszych przesądów wigilijnych. Zachęcamy do lektury!

Nasza lista

1. W wigilię warto wstać w miarę wcześnie, ma to zapewnić energię na cały rok.

2. Jeśli w ciągu dnia poczujemy zmęczenie, powinniśmy zrezygnować z drzemki, wróży to brak sił na kolejne 12 miesięcy.

3. Tego wyjątkowego dnia nie powinno się szyć ani niczego naprawiać. Tego typu prace wróżą, że cały przyszły rok spędzimy na różnego typu naprawach i poprawkach.

4. Pod żadnym pozorem w wigilię nie powinnyśmy się denerwować lub z kimkolwiek kłócić, dzięki temu zgoda i spokój będą gościć w naszym domu przez cały przyszły rok.

5. Osoba, która skaleczy się w wigilię będzie mieć słabe zdrowie w nadchodzącym roku.

6. Osoby czekające na wielką miłość, mogą sprawdzić czy spotkają ją w nadchodzącym roku. Jak to zrobić? Należy zjeść jabłko i policzyć pestki. Parzysta liczba pestek wróży wielką miłość, nieparzysta to znak, że na swoją drugą połówkę będzie trzeba jeszcze nieco poczekać.

7. W wigilię nie powinno się niczego pożyczać – wróży to straty.

8. Warto włożyć do portfela łuskę karpia, który pojawił się na wigilijnym stole, symbolizuje to powodzenie w sprawach finansowych.

9. Kolejna wróżba wigilijna dotycząca powodzenia w kwestiach finansowych – podczas porannego mycia twarzy należy wrzucić do miseczki bądź umywalki kilka monet. Podczas nabierania wody należy ocierać dłońmi o monety.

10. Podczas wieczerzy wigilijnej należy mieć przy sobie pieniądze, dzięki temu nie będzie nam ich brakować przez cały rok.

11. Jeśli w wigilijne popołudnie pierwszą osobą, która wejdzie do danego domu będzie mężczyzna przyniesie to szczęście danej rodzinie, jeśli kobieta, przeciwnie –nieszczęście lub chorobę.

12. Jasny wigilijny poranek to znak, że w całym roku kury będą dobrze niosły, pochmurny wróży natomiast obfitość mleka. To jedne z najpopularniejszych wróżb wigilijnych. Mamy nadzieje, że podobały się Wam!

Świąteczne zwyczaje i przesądy – co sądzą czytelnicy portalu regionalnego?

Ania Janiak
  • Ania Janiak
  • Hej, miło Cię widzieć na moim blogu. Magia świąt to coś niesamowitego, daj się porwać emocjom.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *