Tradycja prezentów bożonarodzeniowych jest tak stara, iż nie do końca wiadomo, skąd się wzięła. Wiadomo natomiast, czemu od wieków za prezenty na święta odpowiada Święty Mikołaj. Warto jednak zauważyć, że jego wizerunek na przestrzeni wieków, a nawet dziesięcioleci, ulegał znacznym modyfikacjom. Jak się zmieniał? Jakie były tego przyczyny? Jaki jest dzisiejszy wizerunek postaci Świętego Mikołaja?

Dobroduszny Mikołaj w szacie biskupiej

Zanim powstały pierwsze wiersze o Świętym Mikołaju, oraz bajki, książki, a później filmy, istniało wiele przekazów ustnych na temat tej postaci. Traktowały one o historycznej postaci, jaką był biskup z Miry o imieniu Mikołaj. To za jego sprawą przez wieki za prezenty na Mikołajki odpowiadał człowiek w szacie biskupiej. Niestety niewiele wiadomo o prawdziwym Mikołaju. Większość historii to legendy, jednak nie ma wątpliwości, iż biskup ten istniał naprawdę i był znany ze swojej szczodrości.

Amerykański image Świętego Mikołaja?

Na pytanie, gdzie mieszka Święty Mikołaj większość ludzi odpowiada, że w Laponii, jednak w kwestii pochodzenia lepszym wskazaniem byłaby prawdopodobnie Ameryka. Dzisiejszy wizerunek Świętego Mikołaja z brodą, w saniach, któremu towarzyszą renifery oraz przyjazne elfy, powstał bowiem w Stanach Zjednoczonych. Za ojców tego wizerunku należy natomiast uznać koncern Coca Cola oraz Freda Mizena. To na zlecenie koncernu, w 1930 Mizen stworzył postać, która miała być bardziej dostępna i atrakcyjniejsza komercyjnie.

Dlaczego Mikołaj mieszka w Laponii?

Wspomniany biskup z Miry, który był pierwowzorem postaci Świętego Mikołaja, mieszkał w Turcji. Jest to gorący region, w którym gruby strój Mikołaja raczej nie znalazłby zastosowania. Natomiast w Laponii pogoda daje w kość, gdyż temperatura rzadko wzrasta tam powyżej 0 stopni Celsjusza. Dlaczego Święty Mikołaj zawędrował tak daleko? Czemu wioska Świętego Mikołaja została umiejscowiona w Kole Podbiegunowym, skoro korzenie tej postaci sięgają raczej Bliskiego Wschodu?

W zasadzie nie ma racjonalnego argumentu przemawiającego za tym, aby za adres do Świętego Mikołaja uważać Laponię. Finom, których kraj częściowo leży na terenie Laponii, udało się przekonać niemal cały Świat, że Święty Mikołaj ma u nich swój dom. Wyłożono duże pieniądze na wybudowanie całej wioski Świętego Mikołaja, którą od dziesiątek lat odwiedzają ludzie z różnych części globu. Niewątpliwie do wzmocnienia autentyczności legendy o Świętym Mikołaju z Laponii przyczyniły się renifery, które występują w tym regionie bardzo pospolicie. Również podchwycenie legendy przez Coca Colę, a następnie kilku twórców bajek i wierszy o Świętym Mikołaju, spowodowało, że już od ok. 100 lat powszechnie uważa się, iż Święty Mikołaj to obywatel, a nawet władca Laponii.

 Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *